شبکه ققنوس

ققنوس

شبکه ققنوس

شبکه ققنوس، یک بستر بر مبنای فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) است که در آن عملیات مرتبط توسط میزبان های غیرمتمرکز انجام می شود. در حال حاضر میزبان های شبکه ققنوس عبارتند از:

 • شرکت داده پردازی پارسیان وابسته به بانک پارسیان
 • سرمایه‌گذاران فناوری تک وستا (گروه توسن)
 • شرکت داده ورزی سداد وابسته به بانک ملی
 • شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان (فناپ) وابسته به بانک پاسارگاد
 • گروه فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا وابسته به بانک ملت
 • شرکت سهامی خاص فناوری های اطلاعاتی و مالی توزیع شده یکتا ققنوس پارس
 • شرکت بازرگان گستر آتی آسیا وابسته به بانک تجارت
 • شرکت سپهرنت ایرانیان وابسته به موسسه اعتباری نور

مهمترین هدف ققنوس، ایجاد بستری جهت عرضه، مبادله و نقل و انتقال دارایی های توکنیزه شده می باشد. به بیان ساده، ایده اصلی طرح، ارائه راهکاری در جهت تبدیل دارایی های فیزیکی کوچک و بزرگ به توکن های ریز و قابل نقل و انتقال در یک شبکه شفاف و امن بوده است.

 • گام اول: نصب کیف پول ققنوس

برای این منظور ابتدا به لینک https://esb.kuknos.ir/invitation/56321144  مراجعه نموده و پس از ثبت شماره تماس اقدام به نصب کیف پول پلت فرم مدنظر خود  نمایید. ققنوس برای اندروید، آی او اس، ویندوز، لینوکس و سیستم عامل مک، قابل دانلود و نصب می باشد.

نصب ققنوس 1

ابتدا می بایست شماره همراه خود را وارد نموده و موافقت خود را با قوانین و مقررات این شبکه اعلام فرمایید.

نصب ققنوس 2

کد فعالسازی ارسال شده را وارد کنید

نصب ققنوس 3

در صورتی که قبلا حساب کاربری ایجاد کرده باشید به کمک کلمات بازیابی امکان، بازیابی خواهید داشت در غیر این صورت، روی دکمه ایجاد حساب جدید کلیک کنید.

نصب ققنوس 4

نحوه ساخت کیف پول به ۴ صورت ممکن هست. به صورت پیش فرض کلمات بازیابی به شکل انگلیسی و ۱۲ کلمه ای می باشد.

نصب ققنوس 5

کلمات بازیابی را بر روی کاغذ نوشته و در جای امن نگهداری کنید،

توجه کنید امنیت دارایی شما در کیف پول ققنوس فقط و فقط وابسته به نگهداری درست این کلمات خواهد بود. توصیه می کنیم از گرفتن اسکرین و نگهداری آن بر روی گوشی موبایل پرهیز نمایید. همچنین محل نگهداری کلمات می بایست در جای امن و مطمئن باشد تا در صورت لزوم با مراجعه به آن بتوانید کیف پول خود را بازیابی نمایید.

نصب ققنوس 6

در مرحله بعدی به صورت رندوم از شما سه کلمه پرسیده خواهد شد که می بایست با مراجعه به بک آپ تهیه شده آن را تأیید نمایید.

نصب ققنوس 7

در گام بعدی پین کد ورود به کیف پول خود را تعیین نمایید. از این پس برای ورود به کیف پول نیاز به وارد کردن این پین کد خواهید داشت.

نصب ققنوس 9

در این مرحله می بایست میزبان مدنظر جهت انجام تراکنش های خود را انتخاب نموده (در حال حاضر یک حق انتخاب وجود دارد) و شرایط مرتبط به توکن احراز هویت این شبکه یعنی SKYC را نیز بپذیرید.

نصب ققنوس 10

نصب کیف پول با موفقیت به اتمام رسید. در صورتی که اولین بار کیف پول خود را نصب نموده باشید، ۳ توکن پیمان به عنوان هدیه به شما تعلق خواهد گرفت.

نصب ققنوس 11

در مرحله بعد می توانید از کلمات بازیابی بر روی دستگاه خود پشتیبان تهیه نمایید.

نصب ققنوس 12

در نگاه اول ۵ منوی اصلی در زیر قابل مشاهده است، منوی اول کیف پول توکن هاست که در این قسمت امکان فعال سازی کیف پول برای توکن های شبکه ققنوس فراهم شده است. همچنین با کلیک بر روی هر توکن به جزئیات دارایی و تراکنش های آن کیف پول دسترسی خواهید داشت.

دومین منو، قابلیت مبادله توکن ها در بستر ققنوس را برای شما فراهم می سازد.

سومین منو اطلاعات لحظه ای قیمت ارز و ارزش دارایی شما و روند تغییرات قیمتی قابل مشاهده است.

چهارمین قسمت مربوط به بخش احراز هویت و حساب شما بر روی شبکه ققنوس می باشد.

در پنجمین قسمت، شما به تنظیمات کیف پول خود دسترسی پیدا خواهید نمود.

 • گام دوم: احراز هویت

با مراجعه به بخش احراز هویت کیف پول ققنوس، ابتدا می بایست مشخصات فردی خود به همراه شماره شبا حساب بانکیتان را ارائه نمایید.

نصب ققنوس 14

در این قسمت ابتدا کد ملی، تاریخ تولد و شبا را وارد نموده و روی دکمه ذخیره بزنید. بعد از تأیید مشخصات می توانید نام کاربری خود در شبکه ققنوس را نیز تغییر دهید، دقت کنید انتقال توکن به آدرس و همینطور نام کاربری در شبکه امکان پذیر خواهد بود.

 • گام سوم: خرید توکن پیمان

خرید ریالی پیمان

در منوی اصلی با کلیک بر روی خرید و دریافت توکن به صفحه سفارش منتقل خواهید شد. هر کد ملی در روز امکان خرید ۵۰۰ توکن پیمان را خواهد داشت.

خرید پیمان 3

بعد از ثبت مقدار مورد نیاز و تأیید فاکتور، به درگاه بانکی منتقل خواهید شد.

خرید پیمان 5

پس از پرداخت موفق فاکتور، بلافاصله رمزارز خریداری شده طی تراکنش معتبر در شبکه به کیف پول شما واریز خواهد شد. اطلاعات و هش تراکنش در این صفحه قابل مشاهده خواهد بود.

انتقال پیمان

در منوی کیف پول، می توانید با کلیک بر روی انتقال توکن، مقدار پیمان یا هر توکن مدنظر خود را بر روی شبکه ققنوس انتقال داده و به کیف پول دیگران ارسال نمایید.

انتقال توکن

انتقال توکن پیمان 2

امکان ارسال توکن هم به آدرس کیف پول و هم به آدرس حساب کاربری وجود دارد.

با کلیک بر روی آیکون توکن پیمان در منوی کیف پول، امکان مشاهده ریز تراکنش های انجام شده را خواهید داشت.

ریز تراکنش پیمان

خرید سایر توکن ها بر روی شبکه ققنوس

در حال حاضر امکان فعال سازی و معامله توکن های متنوعی از جمله دایا دیاموند (توکن الماس )، توکن الماس (A101)، توکن آکادمی ققنوس، توکن شارژ، توکن خیریه مهرآفرین، توکن آب پارس، توکن راه پرداخت و توکن همراز بر روی کیف پول ققنوس وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس (https://kuknos.ir/whitepapers) مراجعه فرمایید.

خرید این توکن ها به ۲ صورت ریالی یا معاوضه با توکن پیمان از طریق سفارش گذاری در بازار داخلی اپلیکیشن، ممکن است.

ایجاد کیف توکن دایا

تنها لازم است بر روی دکمه + در کنار هر توکن کلیک کرده تا کیف آن توکن برای شما ایجاد گردد، دقت کنید با ایجاد کیف هر توکن (خط اعتماد)، ۰٫۰۰۵ پیمان در کیف پول شما بلوکه خواهد شد. هر زمان که این خط اعتباری را لغو نمایید، مبلغ بلوکه شده نیز به حساب شما بازگشت داده می شود. خرید ریالی این توکن مشابه توکن پیمان می باشد.

برای مبادله هر توکن با توکن پیمان، کافیست به منوی معاملات مراجعه نمایید و ریت مدنظر برای تبدیل را وارد کنید.

مبادله با پیمان

دقت کنید که نرخ تعیین شده توسط شما به منزله انجام سفارش نخواهد بود و سفارش های شما در دفتر سفارشات در رقابت با سایر سفارشات بازار قرار خواهد گرفت و سفارش شما تنها در صورتی که قیمت بازار به نرخ مدنظر شما برسد انجام خواهد شد. ثبت سفارش نیز مشابه ایجاد خط اعتماد منجر به بلوکه سازی ۰٫۰۰۵ پیمان در کیف پول شما خواهد شد، در صورتی که معامله انجام شود این مبلغ به عنوان کارمزد انجام معامله کسر خواهد گردید ولی در صورتی که سفارش خود را لغو نمایید به کیف پول شما برگشت داده خواهد شد.

مبادله با پیمان 2

در قسمت پیشنهادهای من می توانید سفارشات باز خود را مشاهده نموده و در صورت نیاز آن را لغو نمایید.

مبادله با پیمان 3

بازخرید توکن پیمان

بازخرید توکن پیمان به دو شکل امکان پذیر است:

 • تبدیل به ریال

برای تبدیل به ریال، با کلیک بر روی آیکون بازخرید، امکان تبدیل توکن پیمان به قیمت لحظه ای بازار به ریال را خواهید داشت. مبالغ ریالی طی عملیات پایا و ظرف ۲۴ ساعت تسویه خواهد شد. در این روش، هزینه بازخرید ۱ درصد خواهد بود. 

بازخرید ریالی پیمان

بازخرید پیمان ریالی 2

 • دریافت پشتوانه فیزیکی

دریافت پشتوانه فیزیکی یا همان طلای معادل، برای حداقل بسته های ۱۰ هزار تایی پیمان ممکن خواهد بود. در این روش ۱۰ درصد یعنی ۱۰۰ پیمان به عنوان کارمزد کسر خواهد شد.

دریافت پشتوانه طلای پیمان

اکسپلورر ققنوس

چهت مشاهده ریز تراکنش ها و عملیات کیف پول خود و یا شرایط تراکنش انجام شده در شبکه می توانید به آدرس اکسپلورر ققنوس یعنی:

https://explorer.kuknos.org

مراجعه فرمایید.

آکادمی ققنوس

برای مشاهده فیلم های آموزشی مرتبط با شبکه ققنوس می توانید به آکادمی ققنوس به آدرس:

https://academy.kuknos.ir

مراجعه نمایید.

نکات قابل توجه برای کاربران

 1. شبکه ققنوس و توکن پیمان به عنوان راهکاری برای توکنیزه کرده دارایی ها توسط کنسرسیومی از شرکت های فناوری اطلاعات معتبر ایجاد شده است.
 2. گرچه این شبکه فی نفسه غیرمتمرکز طراحی شده است، اما مادامی که میزبان های متنوعی در شبکه شروع به فعالیت نکنند، عملاً به شکل متمرکز فعالیت می کند.
 3. بنیاد ققنوس تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران اعلام فعالیت نموده است.
 4. در حال حاضر در این حوزه متولی قانونی مشخصی به سبب نظارت و ارائه مجوزهای مربوطه وجود ندارد و اساساً صورت مسئله همچنان برای بانک مرکزی، سازمان بورس و … مفتوح است. هر چند به نظر می رسد بنیاد ققنوس تمامی تلاش خود را برای دریافت مجوزهای جانبی موجود نموده است.
 5. تضامین پشتوانه طلای توکن پیمان توسط بنیاد ققنوس پایش خواهد شد هرچند در مفاد سپیدنامه آمده است که ارائه اسناد به همراه نگهداری مقادیر طلای مورد تعهد در فضای قابل پایش الزامیست.
 6. توکن پیمان در حال حاضر با توجه به فرمول قیمت گذاری و همینطور کارمزد بازخرید، گزینه مناسبی برای افرادی که میخواهند در نهایت با پشتوانه فیزیکی تسویه نمایند، نخواهد بود، هرچند همواره این امکان برای تمامی کاربران این شبکه وجود خواهد داشت.
 7. در بستر ققنوس، امکان توکنیزه کردن محصول یا برند خود را در قالب شرایطی خواهید داشت.
 8. ققنوس از تمامی افراد حائز شرایط به سبب مشارکت در میزبانی ضمن شرایط مندرج در سپیدنامه دعوت نموده است.
 9. توصیه می کنیم حتماً صفحه قوانین و مقررات و شروط ارائه خدمات ققنوس مخصوصاً بندهای مرتبط با حقوق و تعهدات ثالث را قبل از ورود به این شبکه مطالعه فرمایید. (https://kuknos.ir/terms-of-service)مرجع : سایت نوبیتکس

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *