هایپ Hyip چیست؟

هایپ

High-yield investment program که به اختصار هایپ (Hyip) گفته میشود؛ برنامه سرمایه گذاری با بازده‌ی بالا است که ریسک بالای را دارد. طرح های سرمایه گذاری با بازده بالا اغلب برای فریب قربانیان سود بیش از ۱۰۰٪ در سال را تبلیغ می کنند.

آشنایی کامل با پروژه های سرمایه گذاری پُربازده

هایپ Hyip نوعی از طرح سرمایه گذاری کلاهبرداری Ponzi است که با پرداخت سود به سرمایه گذاران قبلی با پول سرمایه گذاری شده توسط سرمایه گذاران جدید، بازده بالایی از سرمایه گذاری ناپایدار را وعده می دهد.

این کلاهبرداری با عنوان “کلاهبرداری نخستین بانک (prime bank scam)” نیز شناخته می شود.

این سایت ها چگونه ایجاد میشوند؟

کلاهبردار به طور کلی وب سایتی را راه اندازی می کند که یک “برنامه سرمایه گذاری” را ارائه می دهد که نوید بازده بسیار بالایی را دارد، از جمله سود ۱٪ در روز ( بازده سالانه ۳۶۷۸٪ وقتی بازده ها هر روز جمع می شود)، همچنین جزئیات زیادی درباره فعالیت پروژه یا مدیریت اصلی، مکان یا سایر موارد را فاش نمی کند. نحوه سرمایه گذاری پول و پرداخت کمیسیون ها هم معمولاً فعالیت در بورس و اوراق بهادار بیان میشود.

کلاهبرداران چگونه سرمایه جذب میکنند؟

در برنامه های سرمایه گذاری با بازده بالا، افراد چرب زبان کلاهبردار به دنبال این هستند که مؤسسات اقتصادی را با زیرکی در این برنامه های جعلی شرکت دهند. متخصصان کلاهبرداری از رسانه های اجتماعی – از جمله یوتیوب، توییتر و فیسبوک – برای فریب سرمایه گذاران و ایجاد توهم اجماع اجتماعی مبنی بر مشروعیت و واقعی بودن این سرمایه گذاری ها استفاده می کنند.

چرا بیشتر گردانندگان هایپ ها دستگیر نمی‌شوند؟

بیشتر HYIP ها در کشورهایی راه اندازی میشوند که قوانین تقلب درستی ندارند و با این مورد ناعادلانه رفتار میکنند. در نتیجه مدیر هایپ خیلی راحت میتواند مصونیت خود را از قوانین سرمایه گذاری در کشورهای دیگر تضمین کنند. این افراد همچنین هاست وب سایت خود را از شرکت های “میزبانی ناشناس” خریداری میکنند.

برخی از سرمایه گذاران سعی می کنند با تلاش برای سرمایه گذاری در HYIPs در مرحله اولیه کافی برای ایجاد بازده سرمایه گذاری کنند و سپس با پرداخت وجهی قبل از سقوط این طرح ، سود خود را به هزینه ورود کنندگان بعدی بدست آورند. این به خودی خود قمار است زیرا زمان بندی ضعیف ممکن است به از دست رفتن کل پول سرمایه گذاری شده منجر شود.

چرا مردم در HYIP سرمایه گذاری می کنند؟!

طمع!!

برخی افراد سرمایه گذاری می کنند زیرا به دنبال کسب پول و ثروت سریع هستند. عمدتا دو نوع از سرمایه گذار در سرمایه گذاری HYIP وجود دارند.

کارشناسان: این افراد از خطرات قرار دادن پول خود در این کلاهبرداری ها اطلاع دارند. آنها می دانند که اکثر هایپ ها در ابتدای شروع به خوبی کار می کنند. این سرمایه گذاران به عنوان اولین نفر هایپ را پیدا کرده و سرمایه گذاری می کنند تا هر چه سریعتر در زمان شروع پروژه تا قبل از رسیدن پروژه به انتهای عمر خود سود خود را برداشت کنند. این افراد بر این باورند که فقط با سرمایه گذاری در HYIP های جدید و بیرون کشیدن زود هنگام پول، می توانید از برنامه های سرمایه گذاری با بازده بالا درآمد کسب کنید. این روش یک قمار بزرگ و یک تاکتیک بسیار پرخطر است.

بی گناهان: این افراد کاملاً از خطرات قرار دادن پول و درآمد زحمت خود در پروژه های HYIP آگاه نیستند. آنها صرفاً بر اساس اطلاعات ارائه شده در صفحات وب غیررسمی و بدون بررسی دقیق درباره سوابق شرکتها، سرمایه گذاری می کنند. کسانی که قبل از اتمام عمر پروژه سود و سرمایه خود را دریافت نکرده‌اند ، پول خود را از دست می دهند.

شیوه صحیح سرمایه گذاری در هایپ

برای سرمایه گذاری در سایت های هایپ قبل از هر چیز نیاز به یک حساب ارزی دیجیتال داریم. متداول ترین حسابی که در اکثر پروژه ها مورد قبول است و واریز و برداشت و تبدیل به تومان کردن آن ساده است، حساب دلاری پرفکت مانی است و برای ارزهای دیجیتال هم انتخاب یک کیف پول مناسب است.

برای سود کردن در این گونه سایت ها باید احتیاط به خرج دهید و هیچ وقت بی گدار به آب نزنید وقتی در یک هایپ یکی دوبار پلن فعال کردید و سود کردید دیگر نباید سرمایه گذاری کنید چون دقیقاً دارید همان کاری را میکنید که صاحبان هایپ از شما انتظار دارند و در نتیجه سرمایه خود را از دست میدهد.

فرمول سرمایه گذاری در هایپ:

شما باید از۱۰۰% سرمایه اولیه‌ای که جهت سرمایه گذاری در نظر گرفته اید، ۴۰% از آن را در پروژه های برتر و شناخته شده سپرده کنید. ۳۰% را در سایر پروژه هایی که سود عادلانه ای میدهند سپرده کنید. ۲۰% را در پروژه هایی که سود زیاد میدهند سپرده کنید. ۱۰% را در پروژه های جدید سپرده کنید. استفاده از این فرمول موجب کسب درآمد منفعل شده و همواره تراز ماهانه ی شما را مثبت نگه میدارد و احتمال بروز ضرر را به شدت کاهش می دهد.

خطر از دست دادن سرمایه و ضرر کردن

اصولاً هر سایت هایپی که به وجود می آید پس از مدتی اسکم یا به عبارتی بسته می شود و هدفش کلاهبرداری بوده. در نتیجه باعث ضرر رسیدن به بعضی از سرمایه گذارها میشود.
معمولاً میتوان زمان اسکم شدن یک سایت  را از روی مقدار سود تشخیص داد. به عنوان مثال سایت هایی که سود ساعتی زیاد میدهند این سایت ها خیلی سریع جمع میشوند یا از همان لحظه اول پرداخت ندارند.

هرچه سایت هایپ سود کمتر در دوره کوتاه مدت بدهد یا پلن های طولانی مدت با سود بیشتر داشته باشد بیشتر عمر میکند.

اسکریپت هایپ دلیل رشد قارچ گونه است.

گرچه طرح های پونزی حداقل از اوایل دهه ۱۹۰۰ وجود داشته است، ولی ظهور سیستم های پرداخت دیجیتال باعث شده است که مدیر اینگونه وب سایتها پذیرش پرداخت از طرف مردم در سراسر جهان را آسان تر کند و در نتیجه سرمایه بیشتری جذب کند. امروزه هرکسی به راحتی میتواند بدون گرفتن هیچ گونه مجوز یا سرویس خاصی خیلی راحت با ایجاد یک سایت (با کد نویسی یا اسکریپت ها آماده) و افتتاح یک حساب اینترنتی به فکر راه اندازی هایپ شود. این عوامل باعث شده تا هر روزه تعداد زیادی هایپ ایجاد و در مقابل جمع (اسکم) شوند.

هایپ
هایپ

مپانی Gold Coders به آدرس www.goldcoders.com یکی از معروف ترین شرکت های ارائه دهنده محصولات و خدمات اسکریپت های مدیریت سرمایه گذاری است.

  • مدیریت آسان و ساده سایت هایپ با چند کلیک
  • ایجاد لیست مانیتورینگ و نشان دادن وضعیت هایپ ها
  • اسکریپت ایجاد سایت دوبلر (۲ برابر کردن پول)
  • ایجاد اکسچنج ارزی
  • اسکریپت مدیر سهام

هایپ در شریعت اسلامی

مضاربه عقدی اسلامی است که در بانک‌های ایرانی نیز از این طریق سود علی الحساب به مشتریان داده می‌شود. به این صورت است سرمایه‌گذار (مشتری یا کاربر) به عنوان کارفرما سرمایه اش را در اختیار عامل یا پیمانکار (بانک، شرکت، وبسایت و…) قرار می‌دهد و عامل با استفاده از این سرمایه سود به دست می‌آورد و سود با توافق قبلی طرفین بین سرمایه‌گذار و عامل تقسیم می‌شود. در اینصورت اگر خسارتی متوجه سرمایه شد، عامل یا سرمایه‌گذار هر کدام می‌تواند ضامن شوند، یا سرمایه‌گذار و عامل در ضرر نیز سهیم باشند.
تقریباً تمامی هایپ‌ها سود ثابت روزانه، هفتگی، ماهانه و… پرداخت می‌کنند که این نوع معامله در اسلام حرام است و ربا محسوب می‌شود.

مثال های از برترین پروژه های هایپ در تاریخ

پروژه Zeek Rewards

در تاریخ ۱۷ اوت ۲۰۱۲ ، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) شکایتی را علیه متهمین Paul Burks و Zeek Rewards مستقر در کارولینای شمالی ارائه داد.
Paul Burks پروژه Zeek Rewards را “فرصتی برای سرمایه گذاری” بیان کرده بود که به سرمایه گذاران وعده داده بود با خرید سهم در سایت Zeekler (حراج و مزایده پنی) سود کسب میکنند. پولهای سرمایه گذاری شده در Zeek Rewards روزانه ۱٫۵٪ بازده کسب می کردند. این کار باعث شد سرمایه گذاران تشویق شوند تا سرمایه خود را افزایش دهند و اعضای جدید را در یک “ماتریس اجباری” جذب کنند تا بازده خود را افزایش دهند. SEC ادعا می کند که این طرح پرداخت ماتریس اجباری یک طرح هرمی را تشکیل می دهد.

سرمایه گذاران جدید مجبور بودند حداقل هزینه اشتراک ماهانه بین ۱۰ تا ۹۹ دلار آمریکا را بپردازند و سرمایه گذاری اولیه حداکثر تا ۱۰،۰۰۰ دلار را ارائه دهند. هرچه میزان سرمایه گذاری اولیه بیشتر باشد بازده نیز بیشتر می شود. وزیر امور خارجه اظهار داشت كه وب سایت Zeekler تنها حدود ۱٪ درآمد پیش بینی شده شركت Zeek Rewards را به همراه داشته است و بخش عمده ای از بودجه های پرداخت شده از طریق جذب سرمایه گذاری های جدید پرداخت می شود. SEC ادعا کرده است که Zeek Rewards یک طرح ۶۰۰ میلیون دلاری پونزی است که ۱ میلیون سرمایه گذار را تحت تأثیر قرار می دهد و این تعداد از سرمایه گذاران تحت تأثیر یکی از بزرگترین طرح های پونزی در تاریخ است. تخمین زد شده بود که مبلغ ۶۰۰ میلیون دلار می تواند “در سطح پایانی” باشد و تعداد سرمایه گذاران می تواند تا ۲ میلیون نفر باشد. Paul Burks مبلغ ۴ میلیون دلار به دبیركل دبیرخانه پرداخت کرد و موافقت گرفت تا با هم همکاری كنند. در فوریه سال ۲۰۱۷ ، Burks به دلیل حضورش در Zeek Rewards به ۱۴ سال و ۸ ماه حبس محكوم شد.

پروژه OSGold

OSGold در سال ۲۰۰۱ توسط David Reed به عنوان یک کلاهبرداری طلا الکترونیکی تأسیس شد و در سال ۲۰۰۲ حمع شد. براساس دادخواستی که در اوایل سال ۲۰۰۵ در دادگاه دادگاه ایالات متحده ارائه شد، ممکن است اداره کنندگان OSGold میزان ۲۵۰ میلیون دلار آمریکا پول درآوردند. CNet گزارش داد كه “در اوج محبوبیت خود، ارز OSGold بیش از ۶۰،۰۰۰ حساب کاربری ایجاد شده توسط افرادی كه به امید وعده های سرمایه گذاری” با بازده بالا به این سمت کشیده شدند داشت، این پروژه بازده ماهانه تضمین شده ۳۰ تا ۴۵ درصد را تضمین میکرد.

پروژه PIPS

(PIPS ( People in Profit System or Pure Investors توسط Bryan Marsden در اوایل سال ۲۰۰۴ شروع به کار کرد و بیش از ۲۰ کشور را تحت پوشش خود قرار داد پیپس در سال ۲۰۰۵ توسط بانک Negara مالزی مورد بررسی قرار گرفت و منجر به این شد که Marsden و همسرش در دادگاهی در مالزی با ۹۷ فقره پول شویی بیش از ۷۷ میلیون RM معادل ۲۰ میلیون دلار متهم شدند.

پروژه Colonyinvest

یک مورد بزرگ دیگر که در سال ۲۰۰۸ در تایلند رخ داد. کلونی اینوست با ۵۰،۰۰۰ سرمایه گذار تایلندی حدود ۵ میلیارد baht معادل ۱۵۰ میلیون دلار کلاهبرداری کرد.

پروژه های دیگر…

سایر HYIP ها که به دلیل اقدامات قانونی تعطیل شده اند، شامل Ginsystem Inc، infamous Sunshine Empire در سنگاپور ، City Limouzine و Future Maker Pvt با حدود ۲۰۰ میلیون دلار در هند. EMGOLDEX یا Emirates Gold Exchange و WorldWide Solutionz در آفریقای جنوبی.

هایپ مانیتورینگ Hyip monitor

هایپ مانیتورینگ ها Hyip monitoring، سایت هایی هستند که روی فعالیت سایت های هایپ نظارت دارند.
در این گونه سایت ها هر روز و هر ساعت سایت های جدید معرفی شده و همچنین وضعیت اسکم شدن یا نشدن دیگر سایت ها اعلام میشود.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *